Spływ kajakowy Nidą 2016

Witaj na naszym spływie kajakowym po rzece Nidzie.

Nida to lewobrzeżny dopływ górnej Wisły o długości 151 km i maks. szerokości koryta do kilkudziesięciu metrów, zaś głębokości rzadko przekraczającej 1 metr. Średni spadek na szlaku to ok. 0,5 promila. Nida jest więc rzeką typowo nizinną, toczącą swe wody raczej leniwie. Momentami silnie meandruje, tworzy wysepki, zatoczki, starorzecza. Płynie wśród wzgórz, lasów, łąk i pól.

Jednodniowy spływ kajakowy

Szlak kajakowy Brzegi-Stare Kotlice

Będzie to kilkugodzinny wynajem dwóch kajaków dwuosobowych na z góry ustalonej trasie. To idealna propozycja dla tych, którzy chcą spędzić w kajaku tylko jedno popołudnie, bez zorganizowanej grupy i przewodnika.

Nidę tworzą jej dwa odcinki źródłowe: Biała Nida i Czarna Nida. Dolina Nidy to królestwo wielu rzadkich roślin i zwierząt chronionych w ramach parków krajobrazowych, rezerwatów i obszaru Natura 2000. Nida jest kręgosłupem Ponidzia, regionu atrakcyjnego nie tylko przyrodniczo ale i historycznie.

Jednodniowy spływ kajakowy

Chcesz wiedzieć, jaki jest program, plan spływu i ile to kosztuje?

Każda wyprawa to wysiłek organizacyjny. Nie inaczej jest ze spływem kajakowym. Warto właściwie zaplanować wycieczkę, tym bardziej że będziemy obcować z wodnym żywiołem. Zachęcamy do zapoznania się z dojazdem, trasą spływu, podanym kilometrażem, co wziąć do kajaka i co obejmuje cena spływu. Szczególnie polecamy przeczytać akapit "O czym warto wiedzieć na szlaku?"

Jak dojechać?

Brzegi – województwo świętokrzyskie, powiat Jędrzejów, gmina Sobków; wieś położona przy trasie numer 7, około 15 km na północ od Jędrzejowa; biwak znajduje się na lewym brzegu rzeki, ok. 400 m poniżej mostu na Nidzie. Wjazd na biwak usytuowany jest przy drodze Brzegi-Sobków.

Jadąc od strony Krakowa: drogą numer S7 kierujemy się na Warszawę. We wsi Brzegi, po minięciu mostu na Nidzie, skręcamy w prawo, na Sobków. Po ok. 400 m skręcamy w prawo w szutrową leśną drogę prowadzącą do biwaku nad rzeką.

Jadąc od strony Warszawy: drogą numer S7 kierujemy się na Kraków. We wsi Brzegi, przed mostem na Nidzie, skręcamy w lewo, na Sobków. Po ok. 400 m skręcamy w prawo w szutrową leśną drogę prowadzącą do biwaku nad rzeką.

Prosimy o punktualny przyjazd na miejsce zbiórki. Sugerujemy dołożenie ok. 30 minut do zaplanowanego czasu dojazdu ze względu na sporą ruchliwość panującą na drodze S7 i dodatkowe utrudnienia w ruchu drogowym w związku z trwającą obecnie generalną przebudową całej arterii komunikacyjnej łączącej Warszawę z Krakowem.

Jak dojechać na spływ kajakowy?

Trasa spływu

Proponujemy piętnastokilometrowy odcinek Nidy, od wsi Brzegi do Starych Kotlic. Jest to trasa bardzo malownicza i różnorodna, prowadząca częściowo wśród łąk, częściowo przez las. Mniej więcej w połowie warto zrobić przerwę obiadową w jednym z ustronnych miejsc rzeki, których nie brakuje na szlaku. Zachęcamy do odwiedzenia zamku w Sobkowie, gdzie można zwiedzić stare mury fortalicji z drugiej połowy XVI wieku, a przy okazji wstąpić do zamkowej kawiarni na kawę i ciastko.

Cały szlak jest prosty i nawet debiutanci nie powinni mieć żadnych problemów z jego pokonaniem. Rzeka jest płytka i ciepła, dno piaszczyste, czyli wymarzony szlak na rodzinną wycieczkę. Na trasie nie ma żadnych przenosek. Czas spływu powinien się zamknąć w przedziale 3-5 godzin.

Trasa spływu kajakowego

Kilometraż

  • 102,0 km wieś Brzegi: most na trasie krajowej nr 7. Startujemy około 400 m poniżej mostu, z lewego brzegu Nidy, z biwaku Kajakiem.pl. Dojazd do biwaku z drogi Brzegi-Sobków;
  • 98,0 km wieś Brzeźno: sklep, 200 m most kolejowy, płynąć z lewej strony, tuż przy linii trzcin;
  • 97,5 km Zamek Rycerski w Sobkowie: dawna fortalicja, obecnie hotel i stadnina koni. Dobre miejsce na obiad, kawę i lody;
  • 93,0 km most, wieś Mokrsko: sklep, ruiny renesansowej rezydencji, za wsią rzeka płynie przez las. We wsi Mokrsko sklep, prawy brzeg, ok. 200 m od mostu;
  • 88,0 km Stare Kotlice: kończymy na prawym brzegu, na łące za pierwszym - licząc aż od Mokrska - gospodarstwem, bezpośrednio nad rzeką (86,5 km);

Dla pewności jeszcze raz: za Mokrskiem rzeka płynie ok. 1 godz. przez las. Wypływamy z lasu, po prawej stronie, tuż koło rzeki, widzimy płot i gospodarstwo. Tutaj kończymy spływ.

kilometraż spływu kajakowego

Plan dnia

Kajaki zostaną wydane na biwaku w Brzegach pomiędzy godziną 11.00 a 12.00. Samochód należy zaparkować we wskazanym miejscu na biwaku. Potem nastąpi wydanie sprzętu, dobranie kamizelek, omówienie trasy i ustalenie szczegółów logistycznych.

Po zakończeniu odprawy nastąpi zwodowanie kajaków i rozpoczęcie spływu. Płyniemy sami, we własnym tempie, bez przewodnika. W Sobkowie lub innym dogodnym miejscu ewentualna przerwa na lunch/obiad.

Niepisanym prawem spływu jest, że pierwsza załoga na mecie wykonuje telefon do kierowcy. Reszta, po zakończeniu spływu w Starych Kotlicach klaruje i pakuje kajaki. Następnie kierowcy wracają z transportem kajaków do samochodów zaparkowanych na biwaku w Brzegach (jeśli są wolne miejsca, zostaną zabrani wszyscy spływowicze).

Plan spływu kajakowego

Cennik

Cena za jednodniowy spływ Nidą to 80 zł za dwuosobowy kajak polietylenowy.

Cena zawiera:

  • dwuosobowy kajak polietylenowy;
  • kamizelki asekuracyjne;
  • 2 wiosła symetryczne na jeden kajak;
  • gąbkę do klarowania kajaka;
  • transport kajaków na miejsce startu i odebranie ich z miejsca zakończenia;
  • miejsce do pozostawienia samochodu na czas spływu (niestrzeżone);
  • zalaminowaną mapkę z zaznaczoną trasą spływu (jedna na kajak);
  • transfer kierowców do samochodów po zakończeniu spływu;
  • ewentualne siedzonko dla małego dziecka płynącego gratis jako 3 osoba w kajaku;
  • worek wodoodporny duży, 65-litrowy (jeden na kajak na czas spływu);

Uwaga! Cena spływu jednodniowego Nidą nie zawiera ubezpieczenia NNW ani opieki instruktorskiej. Spływy te odbywają się na wyłączną odpowiedzialność spływowiczów zgodnie z regulaminem spływu jednodniowego.

Cennik spływu kajakowego